SON DAKİKA
Home / HABER / Bedelli Askerlik Yaş 26 Bedel 20 Bin TL

Bedelli Askerlik Yaş 26 Bedel 20 Bin TL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kuracağı ilk cumhurbaşkanlığı kabinesinin ilk görevi, bedelli askerlik bekleyenlere müjde vermek olacak. Bedelli askerlik çalışmaları 65. Hükümet tarafından başlatıldı ve neredeyse tamamlandı. Çalışmalarda bedelli için 26 yaş ve 20 bin TL ücret öne çıktı. Bedellide elde edilecek gelir doğrudan olarak savunmaya harcanacak.

 

Seçimlerin tamamlanması ardından bedelli askerlik için adım atılmaya başlanıyor. Çalışmalarda bedelli için 26 yaş ve 20 bin TL ücret öne çıktı. Bedelli ücretini ödeyenler askerlik hizmetinden muaf tutulacak. Bedelliden elde edilecek kaynak bütçeye gelir kaydedilmeyecek, savunma harcamalarına aktarılacak. Bedelli askerliğin devam eden terörle mücadele faaliyetlerinde herhangi bir zafiyet yaratmayacağı bildirildi. Konuyla ilgili Genelkurmay Başkanlığı’ndan da olumlu görüş alındı.

YENİ HÜKÜMETİN İLK İŞİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim öncesi verdiği talimat doğrultusunda çalışmalar tamamlandı. Yapılan çalışmalarda bedelli askerlik için yaş şartında 26, ücret bedelinde ise 20 bin TL öne çıktı. Kurulacak olan cumhurbaşkanlığı kabinesinin konuyu netleştirmesi ardından ilgili yasal düzenlemenin de 1 Ekim’de açılacak olan TBMM’nin ele alacağı ilk yasalardan biri olması bekleniyor. Bu düzenlemenin ardından da her dönem hükümetin önüne gelen bedelli askerlik talepleri karşısında askerlik konusunda yeni bir düzenleme çalışması gündeme getirilecek.


SAVUNMA HİZMETLERİNE HARCANACAK

Bedelli askerlik için başvuranlar, bedeli peşin olarak ödeyecekler. Ancak şimdiden bankalar bedelli kredileri üzerinde çalışmaya başlamış durumda. Bedelli askerlik başvurularından elde edilecek gelir ise bütçeye değil savunma hizmetlerine harcanacak. Bedeli ödeyenler, silah altına alınmayacak ve askerlikten muaf tutulacak.

GENELKURMAY OLUMLU GÖRÜŞ BİLDİRDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçimler öncesi konuya ilişkin olarak, “Nasip olursa 24 Haziran’dan sonra hemen bu işe girmek olmaz, hassas olmalıyız. Askerle çalışmamız gerek. Bir yanda Afrin var Sincar var, Kandil var. Ortak aklı oluşturur hayırlısıyla adımı atarız” açıklamasında bulunmuştu. Edinilen bilgiye göre, bedelli askerlik çalışmalarında Genelkurmay Başkanlığı’nın da olumlu görüşü alındı. Bedelli askerliğin devam eden terörle mücadele faaliyetlerinde herhangi bir zafiyet yaratmayacağı belirtiliyor.

  • 5.5 milyonu ilgilendiriyor
  • Son rakamlara göre halen askerlik yoklamasına tabi, askerlik çağı gelmiş olan 585 bin 210, yoklama kaçağı 570 bin 422, bakaya 56 bin 947, firari 5 bin 772 kişi bulunuyor. 2 milyon 930 bin 279 kişi askerliğini öğrencilik dışında ertelemiş olan kişi sayısı. 1 milyon 885 bin 438 kişi de öğrenci olduğu için askerliğini tecil ettirmiş durumda. Halen silah altında 360 bin 869 er bulunuyor. 2019 yılında ise toplam silah altına alınacak er sayısı 345 bin 933 olarak planlanıyor. Rakamlara bakıldığında askerlikle ilişkisi olan kişi sayısı toplamı 5 milyon 448 bin 858 kişi.

Kaynak: Yeni Şafak , Milliyet.

Facebook\' ta Yorum Yap

BUNLARI DA OKUYUN!

Filistin’e Asker Gönderme Çağrısı!

Tarihi Kudüs zirvesinden ‘barış gücü’ çağrısı İstanbul’da gerçekleştirilen tarihi İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi sonuç bildirisi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super