SON DAKİKA
Home / GENEL BİLGİLER / Asteğmen Nedir? Nasıl Olunur? Şartları ve Maaşı Nedir?
astegmen-nedir-nasil-olunur-2018

Asteğmen Nedir? Nasıl Olunur? Şartları ve Maaşı Nedir?

Asteğmen(Yedek Subay), TSK ordusunda ki en düşük rütbeli subaya verilen rütbedir. 4 yıllık üniversite mezunu olan ve gerekli şartları taşıyan kişiler Asteğmen sınavına girerek ve gerekli spor vb aşamaları tamamladıktan sonra Asteğmen(Yedek Subay) olurlar ve toplamda 12 boyunca askerlik görevi tamamlanmış olur.

ASTEĞMEN (YEDEK SUBAY) RÜTBESİ NASILDIR?

Orduda rütbeler iki kısımda bulunmaktadır. Omuz ve Kol kısmı olmak üzeredir. Omuz kısmında bulunan rütbeler Subaylara aittir. Kol kısmında ki rütbeler ise er ve erbaşlardan başlayarak uzman çavuş ve başçavuşlar olarak bütün rütbeleri kapsar.

Omuz kısmında ise en alt rütbe Asteğmendir. En üst rütbe ise Orgeneral dir.

astegmen-yedek-subay-rutbesi
astegmen-yedek-subay-rutbesi

ASTEĞMENLERİN ÇALIŞMA SAATLERİ NASILDIR?

Asteğmenler diğer subaylar gibi çalışma saatlerine uygun olarak birliklerine giderler. Nöbetler veya aksi durumlar hariç sabah 8.00 akşam 17.00 saatleri arasında memur gibi askerlik görevini yaparlar.Nöbet olmadığı süreçler de hafta sonları birliklerine gitmezler.

ASTEĞMENLER ASKERDE NE YAPAR? GÖREVLERİ NELERDİR?

Asteğmenlerin görevleri genelde birliklerinde askerlerden sorumlu olmak yani takım komutanı yada tabur komutanlığında gerekli görevlere verilmektedirler. Genel olarak subay olarak sayıldıkları için askerde Uzman Çavuş ve Başçavuş rütbeli komutanların üstü sayılırlar. Yani Asteğmen olarak askerlik yapan bir kişi askerlik süresi boyunca Başçavuş ve Uzman Çavuş rütbesinde ki komutanlara emir verebilir ve yaptırım uygulayabilir.

ASTEĞMEN OLMA ŞARTLARI NELERDİR?

  1. 1-Not ortalamasının yüksek olması (en az 3.00)  (Kişinin diploma not ortalamasının ve yüksek lisan vb. yapmasının yedek subay olmaya etkisi fazladır)
  2. En az 4 yıllık fakülte mezunu olmak (4 Yıllık fakülte mezunu olmayanlar yedek subaylık yapamaz)
  3. Talepte bulunmak (Yedek subay olmak isteyen çok kişi var. Talep etmeyene genelde yedek subaylık çıkmaz)
  4. Kurada seçilmek (Kimlerin yedek subay olacağı kura ile belirlenir.)
  5. Yedek Subay Boy-Kilo oranı (Yedek subayların boy ve kilolarının orantılı olması önemlidir. Boyuna göre aşırı kilolu yada aşırı zayıf olmak yesek subay olarak seçilmeye engeldir

ASTEĞMENLER NEYE GÖRE BELİRLENİYOR?

  1. Askerlik işlemlerine (ASAL) Askere Alma Daire Başkanlığı bakmaktadır ve askerlikle ilgili işlemler bu başkanlığın kontrolünde düzenlenmektedir. Yedek subaylık alımına ilişkin dairenin açıklamaları özetle şu şekildedir;
  2.  Yedek subay seçimi TSK’nın ihtiyaçları göz önüne alınarak yapılır. İhtiyaca göre personel sayısı tespit edilir.
  3.  Yedek subay seçimi bilgisayar ortamında ihtiyaç göz önüne alınarak otomatik olarak yapılır.
  4.  Asker tipi seçim ve sınıflandırma neticesinde yükümlülerin statü, kuvvet, sınıf, branş ve sınıf okulu/eğitim merkezleri belirlenir.
  5.  Sevk öncesi hazırlık işlemini tamamlayan yükümlüler sınıflandırılır. Sınıflandırılan yükümlüler tekrar sınıflandırma işlemine tabi tutulmaz.

Buradan anladığımız üzere Yedek Subaylık o celp dönemindeki ihtiyaca göre yedek subay olmak isteyenler arasından yapılacak otomatik seçimle belirlenmektedir…

ASTEĞMEN (YEDEK SUBAY) MAAŞLARI NE KADARDIR? 2018

Batıda görev yapan asteğmenler doğuda ve olağanüstü hal bölgesinde görev yapan askerlere göre nispeten daha az maaş almaktadırlar. Havacı olarak görev yapan asteğmenler diğer askerlere göre ek tazminat almaktadırlar. Yani kişinin nerede ve hangi birlikte görev yaptığına göre maaşı değişmektedir.
Asteğmenlere eğitim gördükleri acemilik dönemi boyunca maaş verilmemektedir. Bu kişilere acemilik yaptıkları süre boyunca sadece askeri öğrenci maaşı verilmektedir. Bu ücret de bir hayli azdır. Aylık 150 TL gibi bir ücret düşünülebilir. Acemiliği bitirip birliğinde görev yapmaya başlayan asteğmene ise asteğmen maaşı verilir. Normal şartlar altında batı illerimizden birinde görev yapan bekar bir asteğmen yaklaşık olarak 4200 TL maaş almaktadır. Doğuda görev yapan bir asteğmene ise yaklaşık olarak 4980 TL maaş almaktadır. Doğuda özel hizmet tazminatı gibi ek ödemeler yapılmaktadır. Maaşlar arasında bu nedenle ciddi farklar oluşmaktadır. Bununla birlikte KKTC ve BOSNA’da asteğmenlik yapan kişilere ek ödemeler yapılmakta ve bu kişilere ciddi maaşlar ödenmektedir. Yurt dışında görev yapan asteğmenler batıda görev yapan asteğmenlerin neredeyse iki katı maaş alabilmektedir.

 

Facebook\' ta Yorum Yap

BUNLARI DA OKUYUN!

askerli-birliklerde-gecerli-olan-kartlar

Askeri Birliklerde Geçerli Olan Banka Kartları Nelerdir?

Vatani görevimizi yaparken en çok sorunlarla karşılaşmış olduğumuz banka işlemlerin de büyük bir gelişim sergilenmiştir. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super