SON DAKİKA
Home / HABER / Son Dakika, Askerlik Düşecek mi? | 2018

Son Dakika, Askerlik Düşecek mi? | 2018

Askerlik artık kısalıyor mu, Askerlik düşecek mi, Uzun dönem ve kısa dönem askerlik şartları neler, Askerlik kısalacak mı, Askerlik kaç ay olacak, İşte 2018 yılı yeni askerlik yasası…

 

Medyada hızla yayılan haberle askerlik süresinin uzatıldığı gündemde bomba etkisi yaratmıştı. Sonrasında TSK’nın yaptığı açıklama ile haberin asılsızlığı ortaya çıksa da yaşanan gelişme askerliğin kısalmasını bekleyen asker adaylarında heyecan ve endişeye sebebiyet vermiş olsa da asılsız olmasıyla durum tekrar normale döndü. Şimdi ise askerlik süresinin kısalıp kısalmayacağı soruları tekrar gündeme geldi.

Kulisler de OHAL’den sonra meclise verilecek yeni yasa tasarısı ile askerlik süresinde değişikliğe gidilmesi ve profesyonel ordu kurulması adımları atılması düşünülüyor” söylentisi her yere yayılıyor. TSK‘nın son dönemlerde operasyonlara sürekli rütbeli askerleri göndermesi, profesyonel ordunun ilk adımları olduğunu ortaya koyuyor.

ASKERLİK SÜRESİ KISALACAK MI?

Hali hazır da Suriye meselesi ve terör bölgelerinin temizlenmesi maksadıyla bu sürecin rafa kaldırıldığı ve gündem de böyle bir çalışmanın söz konusu olmadığı yetkililer tarafından açıklandı. Kısa vade de 2018 yılı içerisinde askerlik süresinin kısalması zor görünüyor.

askerlik düşecek mi 2018

BAŞBAKAN’DAN ASKERLİK SÜRESİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

Geçtiğimiz sene (2017) açıklama yapan Başbakan Yıldırım, “Muhalefetle oturacağız konuşacağız. Askerlik süresinin düzenlenmesi gerektiğini düşünüyorum. İyileştirme yapılmalı, ” dedi. Günümüz koşulları artık teknolojiye dayalı bir sistem ile yürüyor. Güvenlik güçlerimizi en son teknoloji ile donatacağız ve insan gücünü en aza indirmek için çalışmaları başlatacağız. Artık eğitimsiz askerler göreve çıkmayacak. En bilgili ve becerikli kahraman ordumuz ile memleketimizi savunacağız. ” diye açıklamalarda bulundu.

YENİ YILDA DÜZENLEME GELMESİ BEKLENİYOR!

2018 yılı içerisinde profesyonel ordu alt yapı adımları atılacak ve çalışmalar tamamlanırsa ilk adım atılacak.

2003 yılında 18 ay olan askerlik süresi 15 aya, 16 ay olan yedek subaylık süresi 13 aya, 8 ay olan kısa dönem olan askerlik süresi ise 6 aya indirilmişti. Bu süre daha sonra da 3 ay daha kısaltılmış ve 2014 yılında 12 aya düşürülmüştü.

Bu süre içerisinde iki defa da bedelli askerlik çıkarıldı. 2011 yılında çıkarılan bedelli askerlikten 69 bin kişi yararlanırken geçtiğimiz sene çıkarılan bedelli askerlik uygulamasından 203 bin kişi yararlanmıştı.
Hükümet, gurbetçi vatandaşları da unutmadı. İki sene önce dövizle askerlik ücretini 10 bin Avro’dan 6 bin Avro’ya indiren Hükümet ikinci bir büyük indirim için harekete geçti. Dövizle askerliğin önümüzdeki dönemde 1000 Avro’ya indirilmesi planlanıyor.

Sizde askerlik süresi ile ilgili düşüncelerinizi yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Facebook\' ta Yorum Yap

BUNLARI DA OKUYUN!

Instagram Video Süreleri Uzadı! IGTV Nedir? Nasıl Video Yüklenir?

Sosyal medyada ücretsiz fotoğraf ve video paylaşma uygulaması Instagram, video kısıtlamalarını esnetmeye karar verdi. Buna …

bir yorum

  1. Bence askerlik 9 aya indirilmeli. Böylece orduda profesyonel askerler görev alır diğer askerler daha kısa vadede askerlik görevini tamamlarlar. Hem asker sayısı fazlaysa madem böylelikle askerlerde yığılmada olmaz. Umarım düşer temennimiz o yönde

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super