SON DAKİKA
Home / HABER / Son Dakika, Askerlik Düşecek mi? | 2017
Son dakika, askerlik düşecek mi anneler günü, başbakan açıkladı askerlik düşecek, Askerlik kısalıyor mu 2016, askerlik kısalıyor 2016, askerlik kısalıyor mu son dakika, askerlik ne zaman düşecek, askerlik kısalacak mı, askerlik kısalıyor mu, beldelli askerlik, askerlik kısalıyor mu 2016, Askerlik artık kısalıyor mu, Askerlik düşecek mi, Uzun dönem ve kısa dönem askerlik şartları neler, Askerlik kısalacak mı, Askerlik kaç ay olacak, İşte 2016 yılı yeni askerlik yasası,

Son Dakika, Askerlik Düşecek mi? | 2017

Askerlik artık kısalıyor mu, Askerlik düşecek mi, Uzun dönem ve kısa dönem askerlik şartları neler, Askerlik kısalacak mı, Askerlik kaç ay olacak, İşte 2017 yılı yeni askerlik yasası,

İşte 2017 yılı yeni askerlik yasası. Dövizle askerlikte iki yıl önce yaptığı indirimle gurbetçileri sevindiren Hükümet, ikinci bir müjde vermeye hazırlanıyor.

OHALden sonra meclise verilecek yeni yasa tasarısı ile askerlik süresinde değişikliğe gidilmesi ve profesyonel ordu kurulması adımları atılacak.

İşte 2017 yılı yeni askerlik yasası. Dövizle askerlikte iki yıl önce yaptığı indirimle gurbetçileri sevindiren Hükümet, ikinci bir müjde vermeye hazırlanıyor.

OHAL‘den sonra meclise verilecek yeni yasa tasarısı ile ” askerlik süresinde” değişikliğe gidilmesi ve profesyonel ordu kurulması adımları atılacak.

MUHALEFETLE GÖRÜŞÜLÜCEK

binali-yildirim_7555

Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü’nde TV yayıncılarını ağırladığı toplantıda askerlik süresine ilişkin 3 cümlelik kısa, fakat etkisi büyük bir açıklama yaptı..15

 
TV’de Yapılan Açıklama

Yıldırım, “Muhalefetle oturacağız konuşacağız. Askerlik süresinin düzenlenmesi gerektiğini düşünüyorum. İyileştirme yapılmalı, ” dedi. Günümüz koşulları artık teknolojiye dayalı bir sistem ile yürüyor. Güvenlik güçlerimizi en son teknoloji ile donatacağız ve insan gücünü en aza indirmek için çalışmaları başlatacağız. Artık eğitimsiz askerler göreve çıkmayacak. En bilgili ve becerikli kahraman ordumuz ile memleketimizi savunacağız. ” diye açıklamalarda bulundu.

 

PROFESYONEL ORDU YOLUNDA İLK CİDDİ ADIM

Etkisi büyük çünkü bu “profesyonel ordu” yolunda atılacak ilk adım olacak. Böylelikle halihazırda 6 ve 12 ay olan zorunlu askerlik süreleri kademeli olarak kısaltılabilecek. Ordu profesyonelleştikçe asker azalımı yapılabilecek.

YENİ YILDA DÜZENLEME GELMESİ BEKLENİYOR!

2017 yılı içerisinde profesyonel ordu alt yapı adımları atılacak ve çalışmalar tamamlanırsa ilk adım atılacak.

2003 yılında 18 ay olan askerlik süresi 15 aya, 16 ay olan yedek subaylık süresi 13 aya, 8 ay olan kısa dönem olan askerlik süresi ise 6 aya indirilmişti. Bu süre daha sonra da 3 ay daha kısaltılmış ve 2014 yılında 12 aya düşürülmüştü.

 

Bu süre içerisinde iki defa da bedelli askerlik çıkarıldı. 2011 yılında çıkarılan bedelli askerlikten 69 bin kişi yararlanırken geçtiğimiz sene çıkarılan bedelli askerlik uygulamasından 203 bin kişi yararlanmıştı.

 

Hükümet, gurbetçi vatandaşları da unutmadı. İki sene önce dövizle askerlik ücretini 10 bin Avro’dan 6 bin Avro’ya indiren Hükümet ikinci bir büyük indirim için harekete geçti. Dövizle askerliğin önümüzdeki dönemde 1000 Avro’ya indirilmesi planlanıyor.

 

Profesyonel ordunun tam anlamıyla hizmete girmesiyle de askerlik sürelerindeki indirimin devam etmesi öngörülüyor. Askerlik sürenin kısa dönemde 4 ay, uzun dönemde 10 aya indirilmesini öngören çalışma, profesyonel askerliğe geçiş hedefiyle eş zamanlı olarak yürütülüyor.

 

CHP’den zorunlu askerlik vaadi
CHP’nin resmi internet sitesinde yayınlanan “Türkiye’ye 41 söz veriyoruz” açıklamasında CHP’nin vaatleri sıralandı. Bunlar içinde en dikkat çekici olanı ise zorunlu askerlik maddesi oldu.

 

ZORUNLU ASKERLİK 6 AY
Maddeye göre, zorunlu askerlik 6 aya indirilecek, üniversite öğrencileri askerliklerini yaz tatilinde yapabilecek, askeri harcamalar azaltılacak.

 

“CHP iktidarında askerlik süresi ilk aşamada 15 aydan 9 aya indirilecek, gerekli hazırlıkları takiben 6 aya çekilecektir. Üniversite öğrencileri askerlik hizmetlerini yaz tatillerinde ikişer veya üçer aylık dönemlere bölerek yapabileceklerdir.

 

TSK PROFESYONELLEŞECEK
Bu adımlarla TSK’nın barış kadrosu yüzde 25-30 arasında azaltılacaktır. TSK daha profesyonel ve çevik bir yapıya kavuşturulacaktır. Bu önlemlerin yanı sıra, tüm askeri teçhizat alımları gözden geçirilecek, askeri harcamalar zorunlu olanlarla sınırlandırılacaktır. Bu tasarruf tedbirleri ile kazanılan kaynaklar sosyal politikalara ve eğitime kaydırılacaktır. Silahlı kuvvetler üzerinde demokratik kontrol kurmanın çok önemli bir parçası da hiçbir karar alanının sivil yönetimin iradesinin dışında kalmamasıdır. Ordunun ne büyüklükte olması gerektiği, zorunlu askerliğin hangi şartlarda yapılacağı, askeri harcamaların büyüklüğü gibi konular siviller tarafından karara bağlanmalıdır. CHP iktidarında Türkiye daha sivil, daha barışçı, daha umut dolu olacaktır.”

 

CHP’nin seçim vaatleri ekonomi odaklı oldu. Habertürk’ten Düzgün Karadaş’ın haberine göre CHP’nin ekonomi odaklı seçim paketi şu şekilde;

 

SOSYAL DESTEKLER
Sosyal destekler iki katına çıkacak, yardım çeşitleri artacak.

 

16.7 milyon kişi ve 3.75 milyon haneye sosyal destek sağlanacak.

 

9.6 milyon vatandaşa ilk kez düzenli nakit desteği verilecek.

 

KİRA VE FATURA DESTEĞİ
Hanelere 360 TL’ye kadar kira ve fatura desteği sağlanacak.

 

Yoksul yetişkinlere 340 TL’ye kadar yurttaşlık desteği verilecek.

 

Engellilere engellilik durumuna göre 400-600 TL arasında destek ödemesi yapılacak.

 

Kadın istihdamını arttırmak için 400 TL kreş desteği verilecek.

 

YAŞLILARA YARDIM
3.2 milyon vatandaş ücretsiz genel sağlık sigortası kapsamına alınacak.

 

Yaşlılara üç ayda bir, 900 lira yaşlılık desteği verilecek.

 

Gençlere 360 TL askerlik desteği ödenecek.

 

AİLE SİGORTASI
Aile sigortası ödemeleri kadınların banka hesaplarına yatırılacak.

 

Aile sigortası uzmanlarıyla yoksulluk envanteri çıkarılacak ve sosyal destekler gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak.

 

Yurttaşlara seçme özgürlüğü sağlamak için destekler nakit olacak.

 

Kamu garantili istihdam projelerinde aile sigortasından yararlanana öncelik tanınacak.
 
ÇOCUK DESTEKLERİ
Çocuk destekleri gebelikle birlikte başlayacak.

 

Çocuklara beslenme, sağlık ve eğitim şartlarına bağlı olarak yetişkin desteğiyle aynı oranda destek verilecek.

 

Çocuk desteklerinin sürdürülmesi kız çocuklarının okula gönderilmesi şartına bağlanacak.

 

Eğitime devam eden çocuklara her ders yılı başında eğitim araç-gereç desteği verilecek.
Facebook\' ta Yorum Yap

BUNLARI DA OKUYUN!

Instagram Video Süreleri Uzadı! IGTV Nedir? Nasıl Video Yüklenir?

Sosyal medyada ücretsiz fotoğraf ve video paylaşma uygulaması Instagram, video kısıtlamalarını esnetmeye karar verdi. Buna …

26 Yorumlar

 1. Bende televizyonda izledim, seçimden sonra askerlik 9 aya düşecek arkadaşlar canlı yayında açıkladı. Seçim Vaatleri arasında. 🙂 Şafak 224

 2. Nişanlımda askerde umarım askerlik düşer biran önce kavuşuruz <3

 3. Insallah duserde kurtulurum bu devirde askerligi doguda yapacaksin krallar gibi. Batiya duserseniz vay halinize. Izmirden selamlar.

 4. İnşallah düşer de şu kıbrıs denen yerden kurtulurum $:279

 5. Bu bilgi parti il kongresinde görüşüldü, partililer askerlerin böyle bir beklentisi olduğunu dile getirdiler. Eğer askerlik düşerse %15 lik bir dilimden oy olarak geri dönüş gerçekleşmesi bekleniyor. Kongrede olduğum için paylaştım bu bilgiyi şuan haber kanallarında yok taslak halinde yakın zamanda daha detaylı bilgi verilecek.

 6. Anlamayan arkadaşlar var hala , reklama tıklayın ki haberi izleyin herşeyi anlatıyor orada !!

 7. İnş düşer 95/4 Bursa gemlik

 8. insallah bir an once uygulanir safak 187 bingol ilce jandarma bakim onarim boluk komutanligi 95/2

 9. Ben halimden memnunum bi 12 ay daha yaparim keske 15 ciksa yine

 10. Inşallah düşer de kurtulurum şu nelet olası kibristan askerlikten başka hersey yapioruz

 11. Şafak demiş seda sayan gel de yüreğim dayan atarsa 27 bunlar askerlik düşürecek ler ihtiyacım yok 27gun daha saklarım disi mi

 12. Askerlik 9 ay 90 gune dustu haberinz yok mu :-))

 13. Atarsa 159 🙂 ins duser beyler urfada surucdanm

 14. ömer Faruk Şahan

  Arkadaş lar ben zaten askerim hakkari çukurca da
  bu olay varken askerlik düşmez kusura bakmayın
  bende isterim ama düşmez

 15. Ben 15 ay yaptım, bitirdim geldim askerlik düştü 🙂

 16. Allah askerimizin yardımcı olsun cidden çok zor

 17. $171 Ankara makam şöförü 96/3 düşeceği yok bu askerliğin

 18. Arkadaşlar bu haber doğrumu

 19. Yapacağınız işin anneler gününde süpriz yapcaz dediniz hiç şey yapamadınız

 20. Askerlik düsseeeee 🙂 $97 96/4

 21. unutulmama lı böyle birşey olursa tüm annelere değil bazı anneler için iyi bazı anneler için kötü haber.üniversite okuyanların da annesi olduğu unutulmamalı,umarım herkesi sevindirecek bir karar verilir,tabi üniversite okuyanların da ailesi nişanlısı olduğu unutulmamalı.kısa dönem ya sabit kalmalı ya da azaltılmalı en adil olanı bu bence.kısa dönem azaltılamsa bile sabit kalırsa bazıları sevinirken bazıları da üzülmesin herkes için müjde olsun bu karar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super