SON DAKİKA
Home / HABER / Hükümetten Bedelli Askerlik Açıklaması Son Dakika

Hükümetten Bedelli Askerlik Açıklaması Son Dakika

Başbakan Yardımcısı Kaynak Cnntürk’te gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.
bedelli-askerlik-2017

Başbakan Yardımcısı Kaynak Cnntürk’te gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kaynak bedelli askerlik sorusu üzerine, “Türkiye’nin yurtiçinde ve yurtdışında çok önemli terör operasyonları yaparken bedelli askerliğin gündeme gelmesi mümkün değil. Ancak  sosyal medyada ve halk tarından yoğun bir talep olduğunu görüyoruz bu sorunları aştığımızda ve Başkanlık Sistemine geçtiğimizde müjdeli haberimizi vereceğiz ” diye açıklamasını sürdürdü.

2017 BEDELLİ ASKERLİK ÇIKACAK MI?

Sıklıkla gündeme gelen bedelli askerlik sorusuna Başbakan Binali Yıldırım’dan yanıt geldi. Çankaya Köşkü’nde medya temsilcileriyle bir araya gelen Yıldırım, bedelli askerlik ile ilgili şu açıklamayı yaptı;

“BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ile görüşmenizin ardından bedelli askerlik gündeme geldi. Ufukta böyle bir şey var mı?” sorusu üzerine Yıldırım, “Böyle bir şey yok. Bizim programımızda, Hükümetin gündeminde bedelliyle ilgili bir konu yok. Çünkü şu anda terörle amansız bir mücadele içindeyiz. Bütün yoğunluğumuzu, ağırlığımızı bu konuya vermiş durumdayız. Sayın Destici, böyle bir hususu gündeme getirdi, yani ‘Bedelli olsa da bunlardan elde edilen parayı SMA hastalarına getirsek’ diye bir temennisi oldu. Bizim ona karşılık bir cevabımız olmadı.” ifadelerini kullandı.

Bedelli askerlik ücreti ne kadar olur?

2011 yılında çıkarılan bedelli askerlik ücreti 30 bin TL iken, 2014’te bu rakam 18 bin TL’ye düşürülmüş, daha önce 30 bin TL ödeyerek bedelli askerlik yapan vatandaşlar da fazla ödediği miktarı devletten geri iade almıştı. 2017 yılında çıkacak bedelli askerlik ücretinin de 18 bin TL’den az olmaması bekleniyor.

10 DEFA BEDELLİ ASKERLİK ÇIKARILDI

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde 10 kez çeşitli nedenlerle bedelli askerlik çıkarıldı.12 Eylül 1980 darbesinden bu yana 35 senede dört kez bedelli askerlik çıkarıldı. 1987 yılında 18 bin 433, 1992 yılında 35 bin 111 ve 1999 yılında 72 bin 290, 2011 yılında 70 bin kişi olmak üzere toplam 195 bin 834 kişi yararlandı.

Facebook\' ta Yorum Yap

BUNLARI DA OKUYUN!

Instagram Video Süreleri Uzadı! IGTV Nedir? Nasıl Video Yüklenir?

Sosyal medyada ücretsiz fotoğraf ve video paylaşma uygulaması Instagram, video kısıtlamalarını esnetmeye karar verdi. Buna …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super