SON DAKİKA
Home / GENEL BİLGİLER / Askerlik’te Hava Değişimi Nedir? Hava Değişimi Nasıl Alınır?
hava-degisimi-sorgulama

Askerlik’te Hava Değişimi Nedir? Hava Değişimi Nasıl Alınır?

Hava değişimi nedir?, Hava değişimi nasıl alınır?, Hava değişimi askerlikten sayılır mı?, Hava değişim parası 2017, Hava değişim parası ne kadar 2017, Askerlikte hava değişimi hangi durumlarda verilir?, Hava değişim parası sorgulama, Hava değişim rahatsızlıkları,Hava değişim parası nasıl hesaplanır?, Günlük iaşe bedeli nedir?, Günlük iaşe bedeli 2017, Günlük iaşe bedeli 2017 kaç para?, Günlük iaşe bedeli 2017 ne kadar?, Günlük iaşe bedeli asker, hava değişimi, hava değişimi 2017, bu soruların hepsi yazımızda….

HAVA DEĞİŞİMİ NEDİR ?

Askerlik öncesi ve sonrası olarak çok uzun bir süreçtir.Bu süreçte kişiler olumlu yada olumsuz etkileşim sağlayabilirler. Bunların en önemlisi, herhangir bir hastalığa yakalanmak yada görev esnasında yaralanmaktır. Askere başvururken genel sağlık taramasından geçen bireyler olumsuz bir durum olmaması durumuda askerlik görevini yerine getirmek için gerekli şartlardan en önemlisini sağlamış sayılmaktadır.Sağlık kontrolünde bir sorunu olmayıp askere alınan gençler içinde bir süre sonra sağlık sorunlarıyla karşılaşılma durumu ortaya çıkabiliyor.Bu durumların başında psikolojik sorunlar geliyor. Askerliğe alışamayan veya askerlik sonucunda ailesinden uzun süre ayrı kalan gençler de ruhsal bunalımlar yaşandığı görülmüştür. Özellikle terör bölgelerinde askerlik yapanlar da bu durum daha sık ortaya çıkmakta.

Türk Silahlı Kuvvetleri askere aldığı gençlerde böyle bu tarz durumlar ortaya çıkması halinde Hava Değişimi adını verdiği izinle askerliğini yapan gençleri bir süreliğine evlerine gönderir. Bu sürenin 90 güne kadar çıktığı ve askerlikten sayıldığı bilinse de uygulandığında genelde 45 günlük izinler verilir ve sonrasında askerlik kaldığı yerden devam eder. Sadece psikolojik durumlar değil, askerlik görevini icra ederken herhangi bir sebepten ötürü yaralanma durumunda da ilgili kişiye hava değişimi verilebilir. Hava değişimi birlikte görevli doktordan alınacak bir rapor ve tavsiye doğrultusunda verilir. Bunu şans olarak algılayıp yararlanmaya çalışan bir çok genç kendilerine zarar vermek gibi saçma yollara dahi başvurmuşlardır.

hava değişimi 2017

HAVA DEĞİŞİM PARASI NE ZAMAN ALINIR?

Zorunluk askerlik görevini yerine getirirken herhangi bir sağlık sorunundan dolayı 21 gün ve daha fazla süreyle rapor alan er ve erbaşlara hava değişimi parası ödenir.

HAVA DEĞİŞİM PARASI SORGULAMA

Hava değişimi parasını bağlı bulunduğunuz askerlik şubesine giderek sorgulayabilirsiniz.Ayrıca aşağıdaki yorum formunu kullanarak bize sorabilirsiniz.

HAVA DEĞİŞİM PARASI NASIL HESAPLANIR?

Hava değişimi parası günlük iaşe bedeli x hava değişimi süresi + yol parasıdır. Örnek olarak şöyle bir hesaplama yapabiliriz. Uzun dönem askerlik yapan bir er olsun burun ameliyatından yada basur ameliyatından dolayı 1 ay rapor alması nedeniyle hava değişimi almış olsun. Günlük iaşe bedeli’nin 15 Lira olduğunu varsayarsak 15×30+yol parasıdır. Yani 450 TL + yol parasıdır. Yol parası görev yaptığı birlik ile memleketinin arasındaki mesafeya bağlı olarak değişmektedir yani 800 km’ye kadar 1 gün 800 km den daha çok ise 2 gün 1600 km den daha çok ise 3 gün yol izni ve parası alır.

HAVA DEĞİŞİM PARASI NEREYE YATACAK?

Hava değişimi parası askerliğe başladığınızda maaşınızın da yatmış olduğu ziraat bankası hesap kartınıza yatar. Hava değişimi alıp memleketinize döndüğünüzde bağlı bulunduğunuz askerlik şubesine gidip hava değimi ile ilgili belgeleri ibraz ettiğinizde askerlik şubesindeki görevliler paranızın ne zaman yatacağını size söyler. Bu nedenle belli bir tarih yoktur.Yine paranızın yatıp yatmadığı ziraat bankası kartınızdan bankamatikten sorgulayabilirsiniz net tarihi öğrenmek için ise bağlı bulunduğunuz askerlik şubesinden bilgi alabilirsiniz.

 

 

Facebook\' ta Yorum Yap

BUNLARI DA OKUYUN!

askerli-birliklerde-gecerli-olan-kartlar

Askeri Birliklerde Geçerli Olan Banka Kartları Nelerdir?

Vatani görevimizi yaparken en çok sorunlarla karşılaşmış olduğumuz banka işlemlerin de büyük bir gelişim sergilenmiştir. …

2 Yorumlar

  1. Ben 1 senedir firarim askerlik şubesine gittim sıkıntılarım var dedim hastaneye piskiyatriye sevk ettiler 3 ay hava değişimi aldım firar olduğum halde 3 ay hava değişimi aldım hava değişimi parası verirlermi acaba fütfen bilgisi olan biri yanıt verebilirmi ?

  2. Ben 3 ay hava değişimi aldım epilepsi den dolayı askerlik şubeye ibrazları yaptım hava değişim parası ne kadar yatar ve ne zaman yatar bilgi vermenizi istiyorum Lütfen

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super