SON DAKİKA
Home / YAŞAM / PALMİYE(PALM) YAĞI NEDİR? | FAYDALARI | ZARARLARI | NUTELLA
palm-yagi-kanserojen-mi

PALMİYE(PALM) YAĞI NEDİR? | FAYDALARI | ZARARLARI | NUTELLA

Palmiye yağı nedir? Palm yağı nedir? Palmiye yağı zararlı mı? Palmiye yağı zararları, Palmiye yağı faydaları, Palmiye yağı besin değerleri, Palmiye yağı nutella, Palmiye yağı kanserojen mi?, palmiye yağı yasaklandı mı?, Nutella yasaklandı mı?, Nutella yasaklandı,Nutella kanser,nutella kanse yapıyor mu?, Palmiye yağı helal mi? Palmiye yağı vikipedi… Bütün bu soruların cevapları yazımızda…

PALMİYE(PALM) YAĞI NEDİR?

palmiyepalm-yagi-zararlari-nelerdir

Palm yağı ya da diğer adıyla Palmiye yağı, palmiye meyvesinden edilen bir yarı katı bitkisel yağdır.

Palmiye yağı ağırlıklı olarak yemeklik yağ olarak kullanılır. Bununla birlikte dizel veya biyodizel üretiminde de kullanılmaktadır.

Bu yağın en çok üretildiği ülkelerden olan Endonezya ve Malezya‘nın çok sayıda yağmur ormanını üretim alanına dönüştürmesinden ötürü Sumatra orangutanı,[2] Sumatra gergedanı,[3] Borneo gergedanı, Sumatra fili, Borneo fili, Sumatra kaplanı[4] gibi bazı canlılar nesli tükenme tehlikesi altına girmektedir.

 

PALMİYE YAĞININ ÖZELLİKLERİ NELERDİR? BESİN DEĞERLERİ NEDİR?

Besin Değerleri

Palm Yağı
Porsiyon Miktarı:100 g
Kalori (kcal) 884
Toplam yağ 100 g
Kolesterol 0 mg
Sodyum 0 mg
Karbonhidrat 0 g
Diyet Lifi 0 g
Şeker 0 g
Protein 0 g
A Vitamini 0 IU C Vitamini 0 mg
Kalsiyum 0 mg Demir 0 mg
B6 Vitamini 0 mg B12 vitamini 0 µg
Magnezyum 0 mg
  • 700-1000 ppm ile en zengin karoten kaynağı olarak kabul edilir; havuçtakinden 30 kat fazladır.
  • Palmiye yağı içindeki toplam karoten miktarının %90’ını oluşturan yüksek oranlarda beta ve alfa karoten sağlar.
  • Antioksidan özelliği olduğu bilinmektedir.
  • Bütün yağ türlerinin bileşimini oluşturur: 10% çoklu doymamış, 40% tekli doymamış ve 50% doymuş yağ asitleri. •
  • Doğaldır, hidrojene değildir, sıcaklık ve hekzan gibi çözücülerle işlenmemiştir.
  •  Trans yağ asitleri içermez.
  •  Omega-6 yağ asidini içerir (Linoleik asit).
  • Pişirmede kullanıldığında değişime uğramaz.
  • Hazmı ve sindirimi kolaydır.
  • Yüksek üretim verimi dolayısıyla ekonomiktir.Batı Afrika kökenli olan bu yağ, Amerika ve Kuzeydoğu Asya’nın tropikal bölgelerinde yaygın olarak yetiştiriliyor. En çok üretilen ülkeler ise Malezya ve Endonezya… Bir tür palmiyeden elde edilen palm yağı, dayanıklılığı ve ucuzluğu nedeniyle ticari olarak çokça tercih edildiğinden, paketli ürünlerin çoğunda karşımıza çıkıyor. Organik ürünlerde de bulunabilen bu yağ, kalitesiz ve doymuş yağ oranı barındırdığı için kalp hastalıklarına ve obeziteye davetiye çıkardığı söyleniyor.

PALMİYE(PALM) YAĞI KANSEROJEN Mİ?

Palm yağının en önemli özelliği uzun raf ömrüne sahip olması. Oda sıcaklığında yarı katı olan bu yağ, yüksek sıcaklıklara kadar ısıtılır ve bileşenlerinin özel ürün uygulamalarında kullanılmak üzere izole edilebilir. Bu özelliği palm yağını margarin ve katı yağlar için uygun bir ana bileşen haline getirir.

Palm yağının, kırmızı rengini ve kokusunu yok etmek amacıyla yüksek sıcaklık uygulamasına maruz bırakılması, bazı atık maddelerin oluşumuna neden oluyor. Palm yağı ile ilgili kanserojen tartışmaları da atıkların tümöre sebep olabileceği nedeniyle yapılıyor.

Ferrero’nun satın alma yöneticisi Vincenzo Tapella ise bu durumun sebebinin ekonomik olmadığını iddia ediyor. Tapella’ya göre Nutella’da palmiye yağı dışında bir yağ kullanılması durumunda ürünün niteliğinde bir düşüş yaşanacak.

 

PALMİYE YAĞI NEDEN ZARARLI?

2016 yılının Mayıs ayında yayınlanan detaylı EFSA raporuna göre, 200 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda rafine edilen palmiye yağı, diğer tüm bitkisel yağlardan daha tehlikeli kabul ediliyor. Palmiye yağının doğal kırmızı renginin sökmek ve kokusunu ortadan kaldırmak için yüksek sıcaklıklar kullanılıyor. Bu işlem glisidil yağlı asit esterleri (veya GE) olarak adlandırılan atık maddelere neden oluyor. Bu maddelerin hazmı da tümörlere yol açtığı düşünülen glisidol oluşumuna neden oluyor.

İtalyan Ferrero bünyesinde Nutella’dan başka Kinder (Sürpriz Yumurta), Ferrero Rocher ve Tic Tac gibi bilinen markalar bulunuyor.

NUTELLA HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

df4b3f68-dd79-447f-88af-6fb2d8dd3d49-322-00000016bbe25f77_tmp

*“Nutella” ismi, İngilizce “Nut(Fındık)” ve Latince’de tatlılar için kullanılan bir ek olan “ella”nın birleştirilmesiyle meydana gelmiş.

*Nutella, Dünya fındık rezervlerinin yüzde 25’ini kullanıyor.

*Nutella, pürüzsüz dokusu ve raf ömrü nedeniyle palmiye yağını tercih ediyor.

Facebook\' ta Yorum Yap

BUNLARI DA OKUYUN!

ters yazi yazma,ters yazi nasil yazilir

Ters yazi yazma, tersten yazma,ters başlık atma, tersten yazı yazmak,facebook için ters nick yapma,whatsapp ters yazma,whatsapp ters yazı yazma

Ters yazi yazma, tersten yazma,ters başlık atma, tersten yazı yazmak,facebook için ters nick yapma,whatsapp ters …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super