SON DAKİKA
Home / VİDEO / Reis Filmi (RTE)

Reis Filmi (RTE)

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemi anlatan REİS FİLMİnin ilk fragmanı yayınlandı.

 

reis filmi

FRAGMAN

 

REİS FİLMİ SÖZLERİ, REİS FİLMİ REPLİKLERİ

-Hep havaya bakarsan yüreğin çukura düşermiş.

 Ne yaparsınız ulan! Bir kere ölür bir insan! Öleceksek Adam gibi ölelim!

-Herkes söz verir lakin, sadece mert olanlar sözünü tutar.

Bizler hizmet aşkıyla yola çıkmış neferleriz!

-Ölüm, Allah’a kavuşmaktır.O yüzden boşuna nefesini tüketme!  Biz ölümden korkmayız!

Bizi ölümle korkatacaklarını zannedenler, ölüme hazırlıksız olanlardır!

”6 YAŞINDAKİ ERDOĞAN’IN HAYAT HİKAYESİNİ ANLATACAK”

Yönetmenliğini Hüdaverdi Yavuz’un yapımcılığını Ali Avcı’nın üstlendiği Reis filminde,1933’te yaşanan gerçek bir olayla başlayacak ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çocukluk dönemi ile belediye başkanlığına uzanan hayat hikayesi anlatılacak. Film, 6 yaşındaki Erdoğan‘ı ele alarak onun gözünden bir dönem hikayesi anlatacak.

reis filmi sözleri

REİS FİLMİ NE ZAMAN VİZYONA GİRECEK? REİS FİLMİ NE ZAMAN?

 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın doğumundan 1999’a kadar olan yaşamını ele alan Reis filmi,

14 Ekim 2016

tarihinde sinemalarda gösterime girecek.

 

REİS FİLMİNİN KONUSU VE ÖZETİ 

1965 yılının yaz ayları… REİS 11 yaşındadır ve İmam Hatip Liseleri sınavının sonucunu beklemektedir. Bu arada sahilde simit, yazlık sinemada çekirdek satarak hem harçlığını çıkarmaktadır hem de üç-dört yıldır para biriktirdiği “KIRMIZI BİSİKLET”ine kavuşmak istemektedir. Futbol ise onun için bir hayal bile değildir. Daha yedi yaşında babasına “ADAM” olacağına söz vermiş ve bu uğurda futbol oynamaktan vazgeçmiştir.

Bir yandan da mahalledeki dört arkadaşıyla kurduğu “HAYIR ÇETESİ”yle mahallenin darda kalmışına, yaşlısına elinden ne yardım gelirse yapmaya çalışmaktadır. Tabii ki hem küçük Tayyip hem de mahalleli büyük bir sınav vereceklerdir.

REİS İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına adaydır. Bu durumu hazmedemeyen çevreler, parti bürosunu arayarak tehditler savurmaktadır. REİS’i zerre kadar etkilememektedir bu tehditler. Sanki aday değil bir başkan gibi halkın derdiyle dertlenmekte ve çözüm bulmaya çalışmaktadır.

Mahallenin eski model kabadayısı İsmail’in kahvesine uyuşturucu almış iki zengin çocuğu gelir ve mahallelice çok sevilen Çingene Hayri’yi öldürürler. Katillerden birinin babası İstanbul’un sayılı zenginlerinden biri olan Memduh’tur ve oğlunu kurtarmak için kahvehanedeki İsmail, Garip Baba, Muharrem, Adil ve Ferruh’u kurban etmekten çekinmez. Olayı gören marangoz Selim Usta’yı da parayla yalancı şahitlik yapmaya ikna eder.

Mahallelinin Tayyip Hoca diye seslendikleri küçük REİS derhal HAYIR ÇETESİ’yle iş başı yapar. İsmail’in kahvesini işletirler. Adil’in minibüsüne çırak olur biri. Ferruh’un yaşlı annesine her gün yemek götürür ve ihtiyaçlarını giderirler. İsmail’in ceketi ve tesbihi Tayyip Hoca’dadır bundan böyle. Bir yandan da Kasımpaşa’nın bir diğer namlı kabadayısı Sultan Başkan da bu olayı çözmek için elinden geleni yapmaktadır.

REİS’in halk ile bu kadar iç içe olmasından millet de etkilenmiştir. Kendilerinden biriyle bu yolda birlikte yürümektedirler.

Bu arada Reis’i tehditle yıldıramayacaklarını gören çevreler, İstanbul’u kazanması halinde yapacakları suikastin planlarını yapmaya başlamışlardır. Bu plana Hasan YEŞİLDAĞ tanık olmuştur.

Mahallenin satılmış yalancı şahidi Selim Usta’nın oğlu Ferdi’nin de Tayyip ile bir husumeti vardır. Sarhoş işe yaramaz bir babanın oğludur Ferdi ve Tayyip’i kıskanmaktadır içten içe.

Mahalleli öyle bir kıskaca alınmıştır ki, Tayyip Hoca imam hatip sınavını kazandığına bile sevinememiştir.

Seçim günü parti binasında heyecanlı bekleyiş sürerken, REİS masasının başındadır. Altı yıl önce vefat etmiş olan babasının resmiyle baş başa. Ve seçimin kazanıldığı haberi alınır.

REİS babasının resmine son bir kez bakarak kutlamalara katılır…

İsmail işlemedikleri suçu üzerine alır ve idamla yargılanmaya başlar. Ne olursa olsun mahalle İsmail’i bu olaydan dolayı kurban vermemelidir.

Selim ustanın sarhoş bir halde düşürdüğü izmarit ve evinde çıkan yangın olayı çözecektir. Selim Usta mahkemede İsmail’i kurtarır. Bu olay Tayyip ile Ferdi’nin arasındaki buzları da eritmiştir.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı makamında REİS ahlaksız bir teklif alır ve bunu şiddetle reddeder. Teklifi yapan zamanın kudretli bir iş adamıdır ve tehditler savurarak odadan çıkar.

Mahallenin bütün sorunları çözüldü derken küçük Tayyip beş dakika için sahaya girdiği bir maçta futbol oynarken babasına yakalanır. Dünyası başına yıkılan Tayyip için ne parasını tamamladığı bisikleti ne futbolun anlamı kalmıştır. Cebinde bisiklet parasıyla dükkanın camından bakarken bunlar geçmektedir aklından. Parayı evleri yanmış olan Ferdi’nin annesine verir olduğu gibi. Babasının gönlünü almak için de yazlık sinemadan iki bilet alır en sevdiği artist Sadri ALIŞIK’ın filmine. Selim Usta’nın babası Ahmet Kaptan’a durumu haber verdiği ve teşekkür ettiğinden habersiz.

REİS’e suikast yapılacağından endişelenen Hasan Yeşildağ kendini REİS’le birlikte hapse sokacak planı hazırlamıştır. Ne olursa olsun REİS’i hapse girerek koruyacaktır.

Ahmet Kaptan oğlunun sinema teklifini kabul eder. Tayyip için rüya gibidir babasıyla birlikte sinemaya gitmek, çekirdekçiden çekirdek almak ve filmi izlemek. İzledikleri filmde Sadri ALIŞIK mahkeme salonunda “Bu da mı gol değil” diye haykırırken, Ahmet Kaptan oğlu Tayyip’in kulağına usulca fısıldar: “Gol! Derslerini aksatmadan oynayacağına söz vereceksin futbolu.”

Küçük Tayyip’in sevinçten içi içine sığmamaktadır. Mesele onun için ne kırmızı bisiklet ne de futboldur. Kendisine ve babasına “ADAM”lığını ispatlamıştır. Sultan Başkan’ın arabasında yatılı okuyacağı imam hatip okuluna giderken işte bu duygularla el sallamaktadır.

REİS Pınarhisar Cezaevi’ne bir başbakan gibi uğurlanır. İçeride Hasan YEŞİLDAĞ onu karşılar. Aynı koğuşta kalacaklardır.

REİS uyurken, o uyumaz ve bir gece iki gardiyan koğuştan içeri girmeye davranır. Onları ürküterek gönderen Hasan’a gardiyanlardan biri sorar ürkekçe koğuştan uzaklaşırken:

 

Facebook\' ta Yorum Yap

BUNLARI DA OKUYUN!

Komik Askerlik Anıları

Komik Askerlik Anıları,Komik askerlik anıları video,komik askerlik anıları yaşanmış,komedi askerlik anıları,askerlik anıları youtube,askerlik anıları,askerlik anılarını …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super